Blog

Peyzaj Nedir?

Manzara resimlerine denir. Batı sanatında Rönesans’tan sonra gelişmiştir. İngiltere’de Gainsborough, Constable gibi peyzajcılar öncülük etmiş, Fransa’da Courbet’den sonra Manet, Monet, Piserro, Sisley, Gauguin, Van Gogh bu tarzı çok geliştirmişlerdir. Bizde de Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali Rıza Efendi, Nazmi Ziya Güran usta eserler vermişlerdir. Peyzajda esas, renklerde tabiata bağlı kalmaktır. Peyzaj bir noktadan bakıldığında görüş çerçevesi içine girebilen doğal ve kültürel varlıkların bir arada meydana getirdikleri görünüştür. Dilimize Fransızca’dan yerleşmiştir. Böyle bakılınca, içinde yaşadığımız dünya, kaldırım taşından çocuk parkına, doğa yürüyüşü yaptığımız dere kenarına, bir müzenin bahçesindeki eserlerin yerleştirilişine, çok katlı bir binanın çevre düzenlemesine, evimizin bahçesi ve rengine kadar hissettiklerimizin gördüklerimize bir yansıması anlamına geliyor. Çevre düzenlemesi, peyzaj mimarlığının ilgi alanı içindedir. Ressamların yaptığı doğa görünümleri de peyzaj olarak adlandırılır. Peyzaj sözcüğü, “manzara” ya da daha doğrusu “kır manzarası”, “kır resmi” anlamında, Fransızca’dan alınan resim ve fotoğraf sanatına ait bir terimken, uygulama alanı zamanla genişleyerek, bir bahçeden çok büyük, birçok bahçeleri, yerleşim alanlarını, korulukları, kırsal alanları içine alacak kadar büyük doğa parçalarının düzenlenmesinden, kent planlama branşına kadar dayanmıştır. Peyzaj, bahçe düzenleme işlemlerinin bir sanat, bir meslek dalı haline gelip disipline edilmesi olarak da adlandırılır. Bahçe düzenleme, uzun yıllar eğitim gerektiren bir alandır. Bahçe düzenlemesi, bilimsel ve sanatsal olarak ele alınınca diğer branşlarda olduğu gibi genişlemeye, gelişmeye başlamıştır. Mekan düzenlemeleri, iç mekan düzenlemesi (Mimari) ve dış mekan düzenlemesi (Çevre) olmak üzere iki grupta ele alınır. Dış mekan düzenlemesi geniş ve kapsamlı anlamda peyzaj bölümünü oluşturur. Peyzaj işini meslek edinenlere”peyzajist”, “peyzajcı”; Peyzaj işinin tasarımını, projelendirmesini yapan akademisyen elemanlara da “peyzaj mimarı” denilmektedir. Üniversitelerimizde artık ülke ihtiyaçlarına yetecek kadar Peyzaj Mimarı yetiştirilmektedir, ister bahçe düzenleme olsun, ister çevre düzenleme olsun bunları mutlaka uzmanına yaptırmalıyız. Düşünün ki bugün yapılan ve uygulamaya başlanan projede 5-10-20 sene sonrasının durumları dikkate alınmaktadır. Konudan habersiz bazı ihtiyaç sahipleri, bahçesinin yıllar sonra kavuşacağı şekli, kompozisyonu hemen istemektedir. Bu, mümkün değildir. Projede yer alan bir çam ağacı ancak 10-15 yıl sonra projede gösterilen bir mekanı kaplayabilecektir. Oysa bugün 4-5 yaşında ve boyu 1 m.den küçüktür. Onun yanında yer alan bir başka ağaç da belki 5 yıl sonra istenilen düzeye erişecektir.

Şık Bir Bahçe İsteyenlere Tavsiyeler

Bahçesi olan bir evde oturuyorsanız, şanslısınız. Yoğun geçen bir günün ardından bir nefes almak için bahçe keyfi yapmak paha biçilemez. Peki, bahçenizi güzelleştirmek için fikirlere mi ihtiyacınız var? İşte karşınızda en şık bahçe dekorasyon fikirleri… En şık bahçe dekorasyon fikirleri arıyorsanız, ilham alabileceğiniz tasarım örneklerini karşınıza getiriyoruz. Özellikle kentli yaşamlarda bahçeli bir evde oturmak gibisi yoktur. Günün koşuşturmasının ardından yenilen yemeklerin, içilen çayların, keyifli sohbetlerin en güzel mekanıdır balkonlar… Her şeyden uzaklaşmak için kurtarıcı, misafirlerin için harika yaşam alanlarıdır. Peki, bu güzel yaşam alanlarını güzelleştirmek, daha şık bir hale getirmek ister misiniz? En şık bahçe dekorasyon fikirleri arıyorsanız, sizin için seçtiğimiz örnekler ilham verecektir. Bahçe dekorasyon fikirleri için küçük ayrıntılar Bahçenizin alan büyüklüğüne göre dekorasyon konusunda yapılacak çok şey var… Üstelik küçük ayrıntılarda bütçenizi yormadan harikalar da yaratabilirsiniz. Biraz yaratıcılık ve küçük emekler, balkonunuzu bir cennet köşesine dönüştürebilir. Örneğin çakıl taşları, ahşap plakalar ya da karolarla bahçenizi bölerek kullanmak iyi bir fikirdir. Mevsime uygun çiçekler ve bitkileri çakıl taşlarıyla ayırarak daha şık bir bahçe yaratabilirsiniz. Oturma, dinlenme ya da yemek alanı için da ahşap plakalar ya da karo taşlarla bir sınır kurgulayabilirsiniz. Bahçe dekorasyon fikirleri arasında aydınlatma unsurları da oldukça önemli. Bahçe keyfinizi gündüzden geceye taşımak için birkaç farklı aydınlatma kullanabilirsiniz. Örneğin duvar aplikleri, fenerler, mumlar ve ışıklı şeritler bahçenizde oldukça şık bir ambiyans yaratacaktır. Eğer bahçenizde yeterli alanınız varsa yemek bölümü ve dinlenme-oturma bölümlerini birbirinden bağımsız olarak kurgulayabilirsiniz. Oturma alanında minderler, şezlonglar ve rahat oturma grupları konforunuz için oldukça uygun seçenekler. Şık bir bahçe dekorasyon fikirleri ararken, olmazsa olmaz saksıları unutmayın. Dekorasyonunuza uygun renklerde saksıları bahçenizde bolca kullanabilirsiniz. Büyük saksılar da bahçelerde kullanmak harika bir fikir. Ayrıca bahçenizi güzelleştirmek için aksesuar ve süslere yer verebilirsiniz. Küçük heykeller, objeler ve aksesuarlarla bahçenizde küçük ayrıntılarla büyük etkiler elde edebilirsiniz.

İç Mekanda Bitki

İç mekânda bitki yetiştiren pek çok kişi,bitkilerin kendilerine huzur verdiği vedinlendirdiği kanısındadır. Çünkü bitkiler decanlıdır ve sürekli değişim halindedir. Bitkilerin belirli büyüme, çiçek açma ve uyku dönemlerini gözlemek, kişilere çağdaş dünyada pek azgerçekleştirebilecekleri doğa ile ilişki kurma olanağı sağlar (Çelem ve Arslan, 1995).Modern iç mimari tasarımlarında iç mekânbitkilerine olan talep her geçen gün artmaktadıAncak düzenlemelerde bitkilerin kendilerindenbeklenen fonksiyonları gerçekleştirebilmeleri,her şeyden önce mekânın sahip olduğu vebitkinin gelişimini etkileyen ekolojik faktörlerintespitiyle ve buna paralel olarak da uyguntürlerin seçimiyle mümkün olacaktır. Butürlerin estetik açıdan sahip oldukları özelliklerise, iç mekânlarda etkili kompozisyonlarteşkilinde önemli rol oynamaktadır (Ulus,2006).İç mekânda kullanılan bitkilerin mekânın hava kalitesi, CO2 konsantrasyonu, termal konforu gibi özellikleri üzerine etkisi üzerine çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Yapılan literatür taramasına göre; bitkilerin iç mekândaki CO2 konsantrasyonuna (Torpy et al., 2014); içmekânda ses emilimine (D'Alessandro et al.,2015); iç mekânda hava kalitesine (Llewellynand Dixon, 2011; Osimani et al., 2016); iç mekânda termal konfora (Pastore et al., 2017)etkileri üzerine araştırmalar olduğu görülmüştür. Ancak, iç mekânda bitki kullanımının birey ve mekân tasarımı üzerine etkisi konusunda araştırma yok denecek kadar azdır. Yapılan literatür taramasında; iç mekânda bitki kullanımının insan psikolojisi üzerine faydaları (Bringslimark et al., 2009); stresi azaltma etkisi (Dijkstra et al., 2008); ofis ortamında çalışanların dikkat ve performansları üzerine faydaları (Raanaas et al., 2011); evde ve ofiste doğal bir ortam sağlaması ile çalışanlara faydaları (Korpela et al., 2017) üzerine araştırmalar olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın amacı; iç mekân tasarımında bitki kullanımının birey ve mekân üzerindeki etkileri üzerine yapılmış çok az çalışma olmasından yola çıkarak Erzurum kent merkezinde konut alanı, iş yeri, hastane, alışveriş merkezi gibi kapalı alanlarda bulunan bireyler arasından rastgele belirlenen örneklem üzerinde yapılan anketler ile iç mekânda kullanılan bitkilerin birey ve mekân üzerine etkilerini belirlemektir

Bahçe İlaçlama

Bahçelerin başlıca düşmanlarından bahsetmek istersek bu konuyu iki grup altında inceleyebiliriz. Bu gruplardan bir tanesi böcek, kemirgen ve haşereleri içerirken bir diğer grup ise insanlardan oluşmaktadır. İlk bakışta pek inandırıcı gelmese de insanlarda bahçelere en az haşereler ve böcekler kadar zarar veren canlılardır. İlk olarak haşere, böcek ve kemirgen grubunun bahçeler üzerindeki kötü etkilerinden bahsedelim. Karınca, danaburnu, yılan, akrep, çiyan, örümcek, kırkayak, ağaç kurdu, kene, salyangoz bahçelerde yaşamayı seven ve bahçeler için birçok tehlike teşkil eden haşerelerdendir. Bu haşerelerin zarar verme yöntemleri ise farklılık göstermektedir. Örneğin karınca bitkilerin yapraklarına, çiçeklerine zarar verirken danaburnu doğrudan bitkinin ya da ağacın köküne saldırır. Ancak iki canlının da bulunduğu zararlı davranışın sonucu aynıdır. İki davranışta bitkinin kısa bir zaman içerisinde sararmasına, solmasına, yok olmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda bu haşerelerden bir kaçı sadece bahçe için zararlı olmayıp insan hayatını da tehlikeye atmaktadır. Örnek olarak keneden bahsedebiliriz. Keneler insan hayatı için oldukça tehlikeli olan kırım Kongo kanamalı ateşinin yayılmasındaki başlıca etkenlerdir. Çok değil yakın geçmişte birçok insan sadece kenelerin bulaştırdığı kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Haşerelerin, böceklerin ve kemirgenlerin bahçelere verdiği zararlardan kurtulmak biraz daha kolaydır. Bahçe ilaçlama nasıl yapılır sorusunda cevap olarak yapılması gereken tek şey alanında uzman bir böcek ilaçlama firmasından bahçe ilaçlama hizmeti istemektir. Ancak hizmeti size verecek olan firmanın ekibinin bahçe ilaçlama konusunda uzman olması çok önemlidir. Aynı zamanda bahçe ilaçlama konusunda üretilmiş profesyonel ilaçları kullanmaları da son derece önemlidir. Aynı zamanda kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı onayının olması ve Dünya Sağlık Örgütü onayının olması çok önemli bir diğer konudur. Bir diğer önemli husus ise ilaçların kullanım dozajıdır. Eğer ilaç çok az kullanılırsa haşerelere etki etmeyecektir. Aksi takdirde eğer fazla kullanılırsa da bitkilerinize, çiçeklerinize geri dönülmesi çok zor hasarlar verecektir. Bu hasarlar doğrultusunda da bahçeniz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden bahçenizi ilaçlatırken son derece titiz, düzenli çalışıldığından emin olmalısınız.